Taťána Rovnerová celostní výživový poradce pro děti a dospělé
kontaktujte mě
-

Moje cesta ke zdravé výživě

Vyvážená výživa a zdravý životní styl mě zajímaly už v období dospívání. Ale teprve s narozením mých dětí jsem se asi jako každá matka začala hlouběji nad složením stravy zamýšlet. Tehdy jsem šla cestou, kterou nám dnes na každém kroku podsouvají média. Věděla jsem, že není dobré krmit malé dítě párky a nutellou, ale neměla jsem nejmenší tušení o negativním vlivu některých naprosto běžných součástí každodenní stravy.

Z této blažené nevědomosti mě velmi rychle vyvedly vážné zdravotní problémy naší mladší dcery. Doslova na vlastní kůži jsme se přesvědčili, jak hrůzný dopad na vývoj, chování a prospívání dítěte může mít silná potravinová alergie v kombinaci s nevhodně načasovaným očkováním. Dcera postupně přestávala komunikovat a doslova se nám začala ztrácet. Po několika marných konzultacích se specialisty jsme rychle pochopili, že klasická medicína je na náš problém krátká.

Moc dobře chápu, co prožívají rodiče dětí, které mají podobné problémy jako naše dcera. V těch nejhorších chvílích jsme se snažili najít někoho s podobnou zkušeností. Potkávali jsme však jen stejně zoufalé a bezradné rodiče. A tehdy asi nastal ten klíčový okamžik mého života – zvedla jsem hlavu a odmítla jsem dál hrát roli bezbranné oběti. V tu chvíli padly všechny autority, byli jsme jen my dva rodiče a naše dítě, které přestávalo být s námi. A my jsme nechtěli nic jiného, než ho dostat zpátky. Začali jsme bojovat. Cesta byla zlá, ale postupně jsme nacházeli lidi, kteří nám dokázali pomoct. Vyzkoušeli jsme všechno, co by dceřin stav mohlo zlepšit, ale zároveň jí to nesmělo ublížit.

Kromě nejrůznějších terapií, kterými dcera postupně procházela, mělo na rychlé zlepšování jejího stavu naprosto klíčový vliv nasazení speciální diety, o níž jsem se dozvěděla ze zahraniční (zejména britské a americké) odborné literatury. Doslova v průběhu několika dnů jsme zaznamenali ohromné změny. Během dalších měsíců se nám podařilo detoxikovat tělo, napravit poškozený trávicí systém a díky intenzivní psychoterapii dcera ve svých 5 letech dohnala své vrstevníky.

Poslední čtyři roky se náplní mého života stalo jídlo a výživa. Prostudovala jsem stohy knih – jak seriózních vědeckých publikací, tak různých alternativních pohledů na problematiku výživy. Nejprve stála v centru mého zájmu výživa dětí, zejména dětí s nějakým problémem. Hnacím motorem byl pro mě stav mého dítěte a moje snaha mu pomoci. Jakmile jsem viděla první výsledky, do dalšího studia jsem se vrhla doslova po hlavě.

Tak jak se celá naše rodina naprosto přirozeně začala stravovat jinak – vědomě, najednou i já sama jsem se začala cítit mnohem lépe. Zmizela má nadváha, se kterou jsem bojovala od svých 16 let, ztratil se ekzém a časté bolesti hlavy. Postupně jsem začala zkoumat jednotlivé alternativní směry výživy a mnohé na sobě vyzkoušela. Své znalosti jsem završila i řádným studiem a stal se ze mě certifikovaný poradce pro výživu a suplementaci.

Začali přicházet první klienti a já jsem již během prvního měsíce své praxe zjistila, že pokud člověk nechce změnit svůj přístup k životu a plně za něj převzít odpovědnost, nepodaří se mu ani zhubnout, nezmizí průvodní jevy potravinové alergie, nezlepší se stav dítěte. Stále jasněji vidím propojení naší psychiky a tělesných projevů, které jen zrcadlí náš vnitřní svět. Časem se však v mé poradně objevovali lidé, které jsem dokázala inspirovat ke skutečné změně. A v takových případech je velmi radostné sledovat jejich cestu, která je den ode dne spokojenější.

Rozhodla jsem se převzít odpovědnost za svůj život, za své zdraví i za zdraví svých dětí. To byl první krok ke změnám, které se postupem času projevily ve všech oblastech našeho života. Na začátku jsem celou situaci chápala jako neštěstí a křivdu. Dnes s odstupem času vím, že to pro mě byl neskutečný dar, který nastartoval můj vědomý proces sebepoznání a rozvoje osobnosti.