Diagnóza PAS – a co dál?

Pro každého rodiče, jehož dítěti je stanovena diagnóza PAS, začíná jedno z nejnáročnějších období v životě. Bezesporu není jednoduché takovou skutečnost vůbec přijmout. U většiny rodin se pak automaticky pozornost přesouvá na dítě. Je však důležité si uvědomit, že rodič v tuto chvíli potřebuje pomoc odborníka úplně stejně urgentně. Čím déle si o ni zdráhá říct, tím více problém narůstá a mnohdy vyústí až v rozpad rodiny. Potom je péče o autistické dítě o to složitější.

A pak je na výběr – buď zůstat v roli oběti a litovat sebe i své dítě a celý život prožít s ohromnou křivdou na bedrech. Smířit se s tím, nedá se nic dělat. Mnohdy si rodiče tento náhled vyslechnou i z úst odborné lékařské autority, což některým z nich poskytne jakési alibi pro to, že pro zlepšení stavu dítěte nedělají nic.

Anebo lze převzít odpovědnost a bojovat – tedy zkusit cokoli, co dítěti může pomoct zlepšit jeho stav. Zároveň mu však taková terapie nesmí neublížit.

Kdo se rozhodne pro druhou možnost, musí být připraven na dvě věci:

Určitě narazí na typ terapie, která u jeho dítěte nebude úspěšná. Žádná terapie by také neměla slibovat zázračné vyléčení z diagnózy PAS, nicméně existuje mnoho způsobů, jak zdravotní stav dítěte zlepšit, jak mu fyzicky ulevit, jak prohloubit jeho komunikační schopnosti apod.

Klíčová však je druhá věc – nikdy nepomůže jen jedna terapie. Nesmírně důležité je jednotlivé terapie propojit. Psychoterapie nemůže naplno zafungovat, pokud je dítěti neustále fyzicky zle, což je velmi často způsobeno narušeným metabolismem některých živin. Naopak dietou je možné vyladit fyzický stav, ale bez psychoterapie se dítě bude dostávat dopředu jen velmi pomalu.

Jako nejefektivnější se dle zkušeností rodičů, kterým se stav jejich dítěte s diagnózou PAS podařilo zlepšit, osvědčilo zkombinovat:

Jedno bez druhého nemůže fungovat. Pak se nabízí další možnosti, jako je hipoterapie, logopedická péče s orofaciální stimulací a další.

další články

Líbil se vám tento článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na Linkdinu
Share on pinterest
Sdílet na Pinterestu
Táňa Rovnerová

Táňa Rovnerová